דפלפט Depalept

חומר פעיל: סודיום ואלפרואט, חומצה ולפרואית
מרשם רופא: כן
שייך לקבוצת: נוגדי פרכוסים
שמות מסחריים: Depalept, Orfiril, Valporal

לאילו מצבים התרופה מיועדת?

דפלפט משמשת לטיפול בהתקפים, מניעת של מיגרנות וטיפול בשלב המאני בהפרעה דו קוטבית. בדומה לתרופות אחרות, דפלפט פועלת על ידי איזון של חומרים טבעיים שנמצאים במוח בשם נוירוטרנסמיטרים.

מהו המינון המומלץ?

המינון של התרופה נקבע על ידי הרופא תוך התחשבות בגילו של המטופל, אופי הטיפול הנדרש, חומרת מצבו, גיל, משקל ותרופות נוספות שהמטופל נוטל. אין ליטול דפלפט בזמן הריון שכן הוא עלול לפגוע בעובר. כמו כן, התרופה אינה מיועדת לילדים שמשקלם נמוך מ – 17 קילו. לרוב המינון הוא בין 600 ל-2500 מ"ג ביממה.

תדירות וזמן נטילת התרופה

יש ליטול את התרופה כל יום באופן קבוע, פעם עד פעמיים ביום, על מנת לשמור על כמות התרופה שנמצאת בגוף בכל זמן נתון אך כדאי לעשות זאת בשעות הערב ולא לפני נהיגה כיוון שהיא עלולה לגרום לתחושת נמנום.

אופן נטילת התרופה

את התרופה יש ליטול דרך הפה במלואה (לא לרסק או ללעוס על מנת למנוע גירוי של הפה והגרון) כשמומלץ לעשות זאת יחד עם האוכל.

תחילת ההשפעה

כ-30 דקות עד שעה.

משך ההשפעה

כ-12 שעות, לעיתים יותר.

איך לאחסן את התרופה?

במקום קריר ויבש.

נטילת מנה נוספת ומינון יתר

ניתן לקחת מנה שנשכחה ולדלג על הבאה במידה וזמן הנטילה של הבאה גדול משעתיים. מינון כפול אינו מסכן חיים אם כי מינון גבוה במיוחד עלול לגרום לתרדמת עמוקה ולכן חשוב להימנע מנטילת מנה כפולה.

מהן תופעות הלוואי האפשריות?

נטילת דפלפט עלולה לגרום אצל נשים לשינויים בווסת, אצל נשים וגברים לצלצולים באוזניים, רעידות וחוסר יציבות בגפיים, שינויים קיצוניים במשקל, נשירת שיער, ראייה מטושטשת וסחרחורות. תופעות לוואי אלו הן תקינות בתקופה הראשונה שבה נוטלים את התרופה אך במידה והן ממשיכות ואף מחמירות יש לחזור אל הרופא המטפל ולבחון שינוי אפשרי בתוכנית הטיפול. לנטילת דפלפט עלולה להיות גם השפעה על המצב הנפשי של המטופלים והם יכולים לחוות מחשבות אובדניות שיגיעו אף לכדי ניסיונות בפועל, שינויים קיצוניים ופתאומיים במצבי רוח, בהתנהגות ובמחשבות. ישנם מקרים נדירים בהם נטילת התרופה גורמת להפרעה מוחית בשם אנצפלופתיה שיכולה להתרחש אצל מטופלים שסובלים מהפרעות מטבוליות מסוימות – תסמינים של הקאות, בלבול, חולשה בלתי מוסברת, כאבים בחזה, דימום לא מוסבר, דופק גבוה או איטי, נפיחות בגפיים, תחושת קור וצמרמורות מחייבים פנייה לעזרה רפואית באופן מידי.

מתי אסור להשתמש בתרופה?

התרופה אסורה לחלוטין לשימוש בהריון מכיוון שהיא גורמת למומים קשים בעובר. לנשים מומלץ להיעזר באמצעי מניעה בזמן השימוש בתרופה. אין להשתמש בתרופה בילדים מתחת ל-17 ק"ג. דפלפט אינה מומלצת בהנקה.

אזהרות בזמן שימוש בתרופה

• לדפלפט תגובתיות גבוהה עם מגוון תרופות ותוספי תזונה. אין לקחת דפלפט מבלי ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה, במרשם, ללא מרשם, תרופות ובעיות ותוספי תזונה שהנכם נוטלים.
• נהיגה אינה מומלצת שכן דפלפט גורמת לישנוניות.
• אין לצרוך אלכוהול בשילוב דפלפט.

להורדת העלון לצרכן אשר נקבע ע"י משרד הבריאות לתרופת דפלפט לחץ כאן

דפלפט

מאמרים נוספים

תרופות לטיפול בהפרעות נפשיות