למיקטל Lamictal

חומר פעיל: Lamotrigine
מרשם רופא: כן
שייך לקבוצת: תרופות אנטי-אפילפטיות
שמות מסחריים: למיקטל, למוג'ין, למודקס

לאילו מצבים התרופה מיועדת?

למיקטל היא תרופה שמשמשת למניעת והפחתה של התקפים אפליפטיים אצל ילדים מגיל שנתיים ומעלה. אצל ילדים בגילאים שנתיים ועד 12, עושים שימוש בתרופה במסגרת טיפול משולב באפילפסיה. כאשר מדובר בילד מעל גיל 13, התרופה תשמש כטיפול עיקרי למניעת פרכוסים והתקפים אפילפטיים. התרופה גם יעילה במקרים שבהם מנסים למנוע שינויים קיצוניים במצב רוח אצל מטופלים שסובלים מהפרעה דו קוטבית. היא אינה מיועדת כטיפול חירום קצר טווח.

מהו המינון המומלץ?

המינון שניתן הוא עד 500 מ"ג ביום תוך התחשבות בגילו ומשקלו של המטופל. את המינון מעלים בהדרגה במשך מספר שבועות עד אשר מגיעים למינון שפועל בצורה יעילה ומונע את ההתקפים.

תדירות וזמן נטילת התרופה

את התרופה יש ליטול בין 1 – 2 ביום על ידי הנחתה על הלשון והעברה של הכדור בתוך הפה. יש לוודא שהכדור מתמוסס לחלוטין בפה ולאחר מכן אפשר לבלוע מים.

אופן נטילת התרופה

ניתן לקבל למיקטל בטבליות לבליעה, מסיסות או לעיסות.

תחילת ההשפעה

התרופה מתחילה להשפיע בין שעה ל – 4 שעות לאחר נטילתה.

משך ההשפעה

ההשפעה נמשכת בין 12 – 24 שעות.

איך לאחסן את התרופה?

במיקום קריר, יבש ונטול אור.

נטילת מנה נוספת ומינון יתר

במידה ומפספסים נטילת כדור, דלגו על המנה אלא אם כן היא רחוקה ממועד לקיחת המנה הבאה. בשום אופן, אין ליטול כמות כפולה של התרופה בבת אחת.

מהן תופעות הלוואי האפשריות?

נטילת למיקטל עלולה לגרום להקאות, כאבי ראש וקלקול קיבה – במידה והתסמינים נמשכים זמן רב, ניתן לפנות אל הרופא ולבחון אפשרויות טיפול אחרות או קבלת תרופה שתטפל ותעלים את התסמינים הללו. במידה ונוטלים מינון יתר של התרופה, יש לפנות באופן מידי אל חדר המיון, במיוחד כאשר מתחילים להבחין בתופעות לוואי כמו פרכוסים, איבוד הכרה, עלייה או האטה בדופק. במקרים נדירים יכולות להופיע גם תופעות לוואי כמו בעיות בראייה, כאבים וחולשה בשרירים, דימום קל, נוקשות בצוואר וקושי במתן שתן ואז יש לפנות לקבלת עזרה רפואית. ללמיקטל ישנה גם את היכולת לפגוע במערכת החיסונית על ידי צמצום של נוגדנים בדם שמטרתם לסייע להגן על הגוף מזיהומים. נטילת לימקטל היא לא מסוכנת אך כאשר נוטלים תרופות נוספות במקביל, השילוב יכול להגביר את הסיכוי לתופעות לוואי או להפחית מהיעילות של אחת מהן ולכן חשוב ליידע את הרופא על כל תרופה שנוטלים (גם אם מדובר בוויטמינים או מוצרי צמחים).

מתי אסור להשתמש בתרופה?

התרופה לא מומלצת לשימוש בנשים הרות ובזמן הנקה. אין עדויות למומים בעובר או בעיות התפתחות בעקבות הנקה אך חשוב מאוד ליידע את הרופא המטפל אם הנך מתכננת כניסה להריון ולהניק את תינוקך. כמו כן, ללמיקטל תגובתיות עם תרופות נוגדות HIV, אנטיביוטיקה מסוגים מסוימים, ריספרידון, סודיום ואלפרואט, פניטואין ועוד. בנוסף, נטילת למיקטל אינה מומלצת בשילוב עם גלולות למניעת הריון.

אזהרות בזמן שימוש בתרופה

• מומלץ להימנע משתיית אלכוהול.
• אין לנהוג על להתרגלות להשפעה של התרופה.
• יש לבצע בדיקות דם ותפקודי כבד באופן סדיר.

להורדת העלון לצרכן אשר נקבע ע"י משרד הבריאות לתרופת למיקטל לחץ כאן

למיקטל

מאמרים נוספים

תרופות לטיפול בהפרעות נפשיות