טיפול משולב ואישי במחלת הסכיזופרניה

הזיות וויזואליות ושמיעתיות, מחשבות שווא וקושי להבחין בין המציאות לבין העולם הפנימי הם חלק מתסמיני מחלת הסכיזופרניה. במצבי קיצון, המחלה קשה מאד ללוקה בה ולסביבתו, אולם יש פתרונות טיפוליים ע"י תרופות, פסיכיאטרים ופסיכולוגים – המאפשרים להפחית באופן משמעותי את התסמינים ולחזור לשגרה נורמטיבית. 

טיפול במחלת הסכיזופרניה

מחלת הסכיזופרניה, הינה מחלה נפשית קשה שגורמת לאדם הסובל ממנה להתמודד אל מול מצבי קיצון שבאים לידי ביטוי באבחנה הקשה ביותר – חוסר יכולת להבחין בין דימיון למציאות. ישנו קושי וערפול אבחנתי בין המציאות אשר קיימת בפועל בעולם החיצוני לבין עולמו הפנימי הנפשי. הסיבה לחוסר היכולת של האדם החולה להבחין בין המציאות החיצונית לבין הדימיון (המציאות הפנימית) טמונה בתסמיניה הקשים של המחלה המתבטאים בהזיות שמיעתיות, ויזואליות ומחשבות טורדניות שהופכים את הקערה על פיה ומתעתעים בנפש האדם.

סכיזופרניה הינה מחלה קשה לא רק למי שסובל ממנה, גם לסביבה הקרובה שצריכה לטפל בו ולדאוג לו יום ביומו- לאור העובדה שהיא גורמת לאובדן העצמאות ויוצרת תלות בסביבה הקרובה. כיום, בעזרת טיפול הולם ואישי, ניתן להגיע להקלה משמעותית בתסמיני המחלה ואף לנהל חיים מלאים.

הגורמים לסכיזופרניה

גורמי הסכיזופרניה עדיין נחקרים בדיסיפלינת הפסיכיאטריה. אולם, חוקרים רבים בתחום מצביעים על השפעה גנטית ניכרת, וזאת הודות לעובדה שנשיאת גנים מסוימים מהווים הלכה למעשה כגורמי סיכון להתפתחות סכיזופרניה.

כמו כן, סיכונים נוספים להתפתחות סכיזופרניה עלולים לנבוע משימוש בסמים בכלל, בדגש על קאנביס בפרט, חוויות טראומטיות קשות כמו: פגיעת ראש, תאונה ופגיעות מוח. הסכיזופרניה היא מאוד מוחשית ו"מציאותית" בעיני האדם הסובל מהמחלה, לכן קיים קושי גדול בקרב הסובלים מהמחלה להכיר בה ולהבין שמדובר בעולמו הפנימי והדימיוני ולא במציאות האמיתית. הסכיזופרניה מהווה מלכוד בעבור החולה בה, כיוון שגם אם הוא הבין וקיבל את העובדה שיש פער בין המציאות לבינו – כיצד יוכל להבחין במציאות האמיתית כשהדימיון מגדיש את הסאה? כיצד יוכל החולה לדעת מהי האמת? לפיכך, ישנם חולי סכיזופרניה שלמרבה הצער – אינם באמת מודעים למחלתם והם חיים בתוך עולמם הפנימי.

הפרעת סכיזופרניה – תסמינים מקדימים

תסמיני המחלה עשויים לשבש את תפקודו של האדם בכל תחומי החיים כגון: האישי, החברתי, התעסוקתי והזוגי. תסמיני הסכיזופרניה יבואו לידי ביטוי בדלוזיה (מחשבות שווא) מסוגים שונים כגון: דלוזיית רדיפה שיוצרת הרגשה בקרב החולה שמישהו רודף אחריו, ותחושה שכל מסר חיצוני נשלח אליו באופן אישי, דלוזיית שליטה שבה האדם מרגיש שהוא נשלט על ידי גורמים חיצוניים, דלוזיית גדולה שבה האדם מרגיש שהוא כל יכול, מיוחד וחסין מפני הכל.

זאת ועוד, תסמיני הסכיזופרניה יכולים לבוא לידי ביטוי בלוצינציה שפירושה שחושי הראייה, השמיעה והריח פועלים על דברים שאינם מציאותיים וברי קיימא. תסמינים נוספים יכולים לכלול דיבור מפוזר ומבולגן, משפטים לא ברורים, קהות מחשבתית וחוסר יכולת קוגניטיבית לסדר את המחשבות לכדי הבעה אישית. יתרה מכך, אדם החולה במחלה עלול להתלבש באופן מוזר, קיצוני ולא שגרתי.

כאשר המחלה היא בשלביה הכרוניים – עלולים להופיע תסמינים של אובדן הנאה מכל תחומי החיים וחוסר חשק ועניין בדבר, קהות חושים, פאסיביות ואפאטיות מוחלטת שפוגעת קשות בתפקודיו האישיים בחיי היום יום של החולה בכל תחומי חייו: חוסר עניין להיות בעשייה מכל סוג שהיא, חוסר עניין בתקשורת חברתית וחוסר יכולת תפקודית מבחינה תעסוקתית.

אבחון סכיזופרניה נעשה אך ורק על ידי אנשי מקצוע המתמחים בתחום הפסיכיאטריה כאשר האבחון מתייחס לפרמטרים של שילוב תסמינים ומשך תקופת הזמן שבה הם מופיעים. יחד עם זאת, אם אתה חש שתסמינים אלו נשמעים לך מוכרים ומזיקים לך בהתנהלות היומית ובתפקוד בתחומי החיים השונים – חשוב מאוד שתפנה לקבלת עזרה נפשית, מקצועית ומסורה.

כיצד נסייע לך בטיפול במחלת הסכיזופרניה?

סכיזופרניה היא מחלה קשה לכל הדעות, אולם כמו בכל מחלה נפשית ישנם שלבים שונים המציגים דרגות חומרה שונות. ישנם מצבים קשים וחמורים שבהם אין אפשרות של השתלבות מלאה בקהילה ואף קיימים חולי סכיזופרניה שנגזר עליהם לחיות במוסדות פסיכיאטריים סגורים. לעומת זאת, בחלק מהמצבים, עם טיפול אישי ומקצועי המשלב טיפול פסיכולוגי לצד טיפול פסיכיאטרי תרופתי מותאם באופן אישי- ניתן יהיה להפחית את תסמיני המחלה בצורה דרסטית ואף יש ביכולתו של הטיפול לאפשר השתלבות בקהילה.

השפעת התרופות הפסיכיאטריות אינה חלה באופן מיידי, והשפעתן ניכרת רק לאחר 2-3 שבועות, כאשר זמן ההמתנה להטבה במצב הנפשי בעקבות התרופות אינה פשוטה בלשון המעטה, אך ללא ספק מהווה כמגדלור בעת ההתמודדות עם תסמיני המחלה. כמו כן, אנו מאמינים במעטפת טיפולית כוללת בכל תחומי החיים ועל כן חשוב לשלב טיפול תזונתי, ספורט, טיפול אמנותי, עבודה על כישורי חיים וכדומה.

הצוות המקצועי שלנו יתאים לכל מטופל את הטיפול המיטבי בעבורו מתוך כל שיטות הטיפול השונות והרלוונטיות לטיפול בסכיזופרניה. בראש מעיינינו עומד המטופל וצרכיו האישיים, טיפול מותאם באופן אישי יכול להטיב עם מצבו הנפשי באופן ניכר בכל תחומי החיים. כל אדם החולה בסכיזופרניה זקוק לטיפול ועזרה מקצועית ונפשית ועל כן חשוב לפקוח עיניים על סביבתכם הקרובה ולוודא האם יש אדם קרוב שזקוק לעזרה- במידה ויש, חשוב שתדאגו באופן מיידי שיקבל טיפול הולם שיטיב עימו.

חשוב לדעת

אנשים החולים במחלת הסכיזופרניה עלולים לחוות הזיות ויזואליות, שמיעתיות, ערפול מחשבתי, חוסר וויסות רגשי וקושי להבחין בין דמיון לבין מציאות. הודות לטיפול נפשי מקצועי משולב המותאם באופן אישי – ניתן לחזור לבהירות מחשבתית, לאיזון רגשי ולניהול אורח חיים סדיר. במרבית המקרים, טיפול במחלת הסכיזופרניה הוא טיפול משולב המכיל טיפול תרופתי פסיכיאטרי, טיפול פסיכולוגי וליווי תמיכתי שיקומי בתחומי החיים השונים כגון: תחום התעסוקה, הדיור והלימודים.