הפרעת אישיות גבולית - טיפול מותאם אישית

הפרעת אישיות גבולית מאופיינת בהתקפי זעם שלא ניתן לשלוט בהם, התגברות החרדה והדיכאון, עליות וירידות קיצוניות של מצב הרוח, אובדנות, פגיעה בעצמי, התמכרויות ואימוץ התנהגויות אימפולסיביות פוגעניות.

למרות שההפרעה אינה ברת ריפוי, אנו יכולים לספק לכם ליווי מקצועי – טיפולי של פסיכולוגים ופסיכיאטרים, להביא אתכם למצב בו תוכלו לשלוט בתסמינים, ולעבוד יחד אתכם על היציבות הנפשית הראויה שמאפשרת לחיות בדרך מלאה ומשמעותית.

מהי הפרעת אישיות גבולית וכתוצאה ממה היא נגרמת?

בקרב חלק מבני האדם שסובלים מהפרעות של אישיות גבולית, הגורם העיקרי שלה טמון בקשיים מלידה בתחום הוויסות העצמי – הגופני או הנפשי. ויסות עצמי, הידוע בשמו "שליטה עצמית" זו היכולת להתאים ולבקר את המחשבות, הרגשות וההתנהגות ע"פ נורמה חברתית, סיטואציה או מטרה כלשהי. הבעיות בתחום הוויסות העצמי מייצרות קושי בהגעה לשלווה פנימית ולתחושת מרגוע. אותן המגבלות יתנו את אותותיהן ברמה הגופנית, כגון הקושי בהירדמות ובהתעוררות, או בנוסף למשל: רגשנות יתר, פגיעות, הבעה מופרזת של רגשות, שינויי מצב רוח קיצוניים ותכופים, התקפי זעם בלתי נשלטים, תנודות קיצוניות במצב הרוח, נטייה לאובדנות, תחושות של חרדה ודיכאון, התמכרויות, פגיעה עצמית והתנהגות אימפולסיבית ומזיקה.

חלק אחר מבני האדם שסובלים מהפרעת האישיות הגבולית יחוו אותה על רקע מאורע או מאורעות שהתרחשו בחייהם, שברקע טראומות ילדות, אונס, פגיעה פיזית או פגיעה מינית, אובדן דמות קרובה ועוד. סיבה נוספת להפרעת האישיות הגבולית, שמחקרים מהשנים האחרונות מלמדים היא דפוסי הרות עקשניים, שתלטניים וחודרניים או הורים שמתעלמים מן התחושות של הילד.

הפרעת אישיות גבולית – דרכי טיפול

עם טיפול וליווי מקצועי שניתן על ידי פסיכולוגים בטיפול פרטני או קבוצתי, ובשילוב סוגי טיפול כגון: קוגניטיבי התנהגותי (CBT) והתנהגות דיאלקטית (DBT), אפשר להגיע ליציבות נפשית, כזאת שמאפשרת לחיות באופן מלא, להגשים מטרות ויעדים ולחיות חיים משמעותיים ורגילים עד כמה שניתן. נכון, יכול להיות שההפרעה לא תיסוג, והיא תישאר כל החיים, אל ניתן לחיות איתה, לשלוט בתסמינים ולהגיע ליציבות נפשית ומרגוע.

הפרעת אישיות גבולית – תסמינים מקדימים

ראשית, נציין כי אבחנה מדויקת נעשית אך ורק באמצעות אנשי מקצוע, יחד עם זאת, ישנם סימנים רבים שיכולים לשמש כתמרור אזהרה – וכדאי לשים לב אליהם ולהכיר אותם.

אחד מהסימנים המרכזיים להפרעת האישיות הגבולית תבוא לידי ביטוי בתחושות חזקות של פחד נטישה וכעס עז ובלתי נשלט שמגיע יחד עם רגשות אשם או בושה במקרה של פרידה ממערכת יחסים. התסמינים יתחזקו כאשר ברקע הפרידה יהיה הקושי להיות לבד ותתרחש תלות מתמדת בנוכחות של בני או בנות זוג חדשות וחברה של אנשים באופן כללי.

בנוסף, במקרים רבים מערכות היחסים מתחילות בתחושה שהדמות האהובה שנמצאה היא אידאלית. תחושה זו באה לידי ביטוי בדרישות תובעניות רבות כלפיה, מה שעובר מהר להאשמות ותלונות על כך שהצד השני לא נותן מספיק לקשר ולא נמצא שם בשבילי.

כמו כן, איומים בהתאבדות או סימנים על פני הגוף של חתכים ושל כוויות, והתנהגויות נוספות שעלולות להעיד להתקשר לפגיעה עצמים, יחד עם ניסיונות אובדניים ממשיים, ישנו סיכוי שמקורם של אלה בהפרעת אישיות גבולית.

במקרה של חשש, אפילו קל שבקלים, להפרעת אישיות גבולית, הפנייה לאנשי מקצוע כל כך חשובה, ויכולה להציל ממקרים נוראים כמו התנהגות שעלולה להוביל למעשים פליליים של ממש! במקרה כזה, מוטלת חובה של ממש לפנות לעזרה ותמיכה נפשית ומקצועית בהקדם האפשרי, על מנת למנוע נזקים והתדרדרות, למנוע פגיעה עצמית או התנהגות מזיקה אחרת להתחיל לטפל בבעיה ולשקם אותה.

איך נסייע לך

אנחנו נהווה עבורך אוזן קשבת ונרתום את אישי המקצוע הטובים ביותר שלנו על מנת לאבחן באופן המדויק ביותר את המצב הנפשי והרפואי שלך ונרכיב טיפול משולב וייחודי, מותאם אישית לצרכייך.