הפרעה דו קוטבית - טיפול אפקטיבי ומקצועי

הפרעה דו קוטבית, מאניה-דפרסיה, מאופיינת בעליות וירידות של מצב הרוח, לפעמים אף ללא שליטה, וזה יכול לערער.

הפרעה דו קוטבית אינה ניתנת לריפוי מלא, אולם, כשמשקיעים בליווי ראוי ומקצועי, אפשר להגיע לרמת שליטה ראויה בתסמינים, ולהעביר את הימים בשלווה בכל התחומים.

מהי הפרעה דו קוטבית וכיצד היא באה לידי ביטוי?

שינויים קיצוניים במצב הרוח או טלטלות רגשיות משמעותיות נמנים בין התסמינים עימם מתמודד אדם הסובל מהפרעה דו קוטבית, מה שבעבר היה מוכר בכינוי מאניה-דפרסיה. על אף שהפרעה דו קוטבית היא מצב רפואי שנשאר לאורך כל החיים, כאשר יש ליווי היקפי הכולל היבטים טיפוליים, מקצועיים ומערכתיים – ניתן לשלוט בתסמינים ועדיין לחיות חיים נורמטיביים ומשמעותיים, בתפקוד אחראי ורגוע בכל אחד מתחומי החיים.

הפרעה דו קוטבית, היא מחלת נפש שיש לה השפעה מרחיקת לכת על רמות מצבי הרוח והאנרגיות של הלוקים בה. אדם הסובל מההפרעה, יהיה נתון לשינויים קיצוניים במצב הרוח, כאשר בזמני הדפרסיה, כלומר הדיכאון הוא יחוש ייאוש מוחלט, ריקנות וחוסר משמעות ואילו בזמני המאניה, הוא יחווה עודף אדרנלין ואנרגטיות מוגברת, אפילו מוגזמת. כאשר האדם יחווה שיא רגשי-אנרגטי כזה בעוצמה שתיחשב יחסית למאוזנת ומתונה יותר, הוא יחווה תופעה הנקראת 'היפומאניה' בתחום הפסיכיאטריה.

השינויים רגשיים האלה יכולים להיות כל כך קיצוניים, עד כדי שהם עלולים לפגוע במערכות היחסים של מי שסובל מהם, ועלולים גם לדחוק אותם למצבי קיצון שיש בהם סכנה. הפרעה דו קוטבית נגרמת מגורמים אישיים המשתנים בין אדם לאדם, כאשר הגורמים המרכזיים יכולים לכלול גורמי גנטיקה, חשיפה ארוכת טווח ללחץ ומתח, חוויה של אירוע טראומטי, פציעה או מחלה בעבר ואפילו שימוש בסמים.

כיצד נסייע לך בטיפול בהפרעה הדו קוטבית?

מאניה והיפומאניה מאופיינות בתסמינים הכוללים מצב רוח מרומם מדי והיפר אקטיביות, עצבנות ורגישות יתר כלפי הסביבה, אופוריה, צורך מופחת בשינה ודיבור בקצב גבוה ובתדירות שונה באופן משמעותי מהרגיל. בנוסף ייתכנו מחשבות או רעיונות מגוונים שיעלו בבת אחת ובמהירות, נטייה להסחות דעת ובלבול ופעילות חברתית או מינית תדירות. תסמינים נוספים הם אמונה של אותו אדם שסובל מהמאניה שהוא חשוב, מיוחד ועל אנושי – עד כדי אמונה שהוא כל יכול.

מאפיין נוסף הוא שיקול דעת מוטעה או אימפולסיבי, שילווה לעתים בהתנהגות קפריזית ומסוכנת, כמו קיום יחסי מין בצורה לא אחראית או נהיגה מופרזת. מצבים חמורים יביאו מחשבות שווא ואפילו הזיות שבאות לידי ביטוי במחשבות לא רציונליות.

הדיכאון הדו קוטבי מאופיין בתסמינים הכוללים חוסר הנאה מפעילויות שנחשבו למהנות עבור אותו אדם, ירידה ברמת החיוניות, התנהלות גופנית איטית וחוסר תיאבון. לחילופין יופיעו התקפי זלילה בלתי נשלטים המוכרים כ"התקפי בולמוס". הדיכאון עלול להביא איתו סערת רגשות וחוסר איזון נפשי, דכדוך עמוק ותחושה של חוסר ערך עצמי, אשמה וייאוש, ובמצבים קיצוניים אף יופיעו מחשבות אובדניות וסכנה ממשית לפגיעה עצמית. למען הסר ספק, גם אם הנך סובל מחלק מהתסמינים שהוזכרו, אבחון נפשי מהימן ומדויק נעשה אך ורק על ידי אנשי מקצוע המוסמכים בתחום הפסיכיאטריה והפסיכולוגיה.

הצוות הרפואי המקצועי שלנו ממתין להקשיב ולשמוע ממך, כדי להבין במדויק מה עובר עליך לעומקו של עניין ולאבחן את מצבך הנפשי במדויק. לאחר האבחנה הנפשית נתאים לך באופן אישי תכנית טיפול, המבוססת על שיטות טיפול מובילות ומוכרות בתחום, בהתחשב במכלול הצרכים האישיים והעדפותיו של המטופל. במקרים רבים הטיפול בהפרעה דו קוטבית יכלול שילוב עם תרופות פסיכיאטריות המסייעות לייצוב מצב הרוח וכמובן טיפול פסיכולוגי פרטני. ישנם מקרים נדירים שבהם אפשר להיעזר בטיפול באמצעות חשמל. השיטות טיפול השונות, אופן הטיפול וצוות המטפלים ייבחרו בשיתוף פעולה מלא עם המטופל, בהתאמה מלאה להמלצות של הצוות המקצועי ובהתאם להעדפות האישיות של המטופל.

לחיות חיים טובים ומלאים עם הפרעה דו קוטבית

חשוב לנו שתדע, שעל אף שהפרעה דו קוטבית נחשבת להפרעה שעלולה להימשך חיים שלמים, היא ניתנת לשליטה ולאיזון על ידי טיפול מקצועי, מסור ומותאם באופן אישי. אנשים הסובלים מהפרעה דו קוטבית ומתמודדים עם שינויים קיצוניים במצבי הרוח והאנרגיה שלהם, לכן השיקום מההפרעה יכלול מרשם לתרופות פסיכיאטריות במקביל לליווי פסיכולוגי. עם טיפול נכון ומקצועי נאפשר לך לחיות חיים טובים ומלאים.